Dlaczego nadmiar kawy może prowadzić do osteoporozy?

zioła leczenie ludowe naturalneNadmiar kofeiny może sprzyjać powstawaniu osteoporozy   poprzez zwiększanie wydalania  wapnia, co powoduje ”wykradanie” tego minerału z kości. Niektóre badania sugerują takie niebezpieczeństwo. W  przeprowadzonej w Farmingham  obserwacji 3170  starszych osób obojga płci wykazano, że dwie lub więcej filiżanki kawy  dziennie zwiększają ryzyko złamania  kości szyjki udowej o 50%.

Jedna filiżanka dziennie  wydaje się nie powodować  zagrożenia. Obecnie dr Heaney wraz z współpracownikami  zgromadził nowe dowody  na podstawie podwójnie ślepej próby przeprowadzonej w grupie kobiet przed menopauzą. Jedne z nich otrzymywały kofeinę  w kapsułkach  w ilości odpowiadającej trzem  filiżankom kawy dziennie , pozostałe dostawały placebo. Wszystkie spożywały około 600mg wapnia dziennie.

Przez cały okres badania/24 dni/ kobiety przebywały w szpitalu, co pozwoliło na ścisłe kontrolowanie ich diety i dokładne  codzienne badanie krwi.

Okazało się, ze kofeina nie ma istotnego wpływu na wchłanianie lub wydalanie wapnia. Dr Heaney orzekł zatem, że umiarkowane picie kawy  nie ma wpływu na osteoporozę.A co  z większymi porcjami – nie wiadomo.

Przeprowadzona w Harvardzie obserwacja 84 tysięcy kobiet w średnim wieku wykazała, że te , które piły  ponad cztery  filiżanki kawy dziennie, były trzykrotnie bardziej  podatne na  złamania kości niż te, które piły mało kawy  lub nie piły jej wcale.Herbata nie wykazywała  żadnych szkodliwych właściwości. Ostatecznie można uznać, że ryzykowne jest nadużywanie kawy przy jednoczesnym zbyt niskim  spożyciu wapnia.

About these ads

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s