Kiedy nasz organizm zle funkcjonuje

ból głowyWitaj,

Termin  ” homeostaza” został wprowadzony  poraz  pierwszy  przez fizjologa Claudea Bernarda .Homeostaza  to nic innego  jak dązenie żywego organizmu   – w tym i ludzkiego – do stabilności  jego środowiska  wewnętrznego.Innymi słowy  cudowny twór, jakim jest nasze ciało , może dobrze funkcjonować , tylko w ściśle określonym , dośc wąskim zakresie  podstawowych parametrów swojego środowiska wewnętrznego – temperatury, pH / kwasowości/, nasycenia  krwi tlenem, stężeniem glukozy itp.

I sam stara się  utrzymać te parametry  na względnie stałym poziomie

Jeśli z jakichś powodów nie udaje  mu się  zachować  tej pożądanej równowagi , zaczyna funkcjonować zle , zapada  na zdrowiu i starzeje się przedwcześnie.

Jednym z warunków tej równowagi jest  również odpowiednia proporcja   między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami. Jej zachwianie  na korzyść wolnych rodników  nosi nazwę ” stresu oksydacyjnego”. Może do niego dojść  z dwóch powodów: albo nadprodukcji  wolnych rodników albo niedoboru przeciwutleniaczy , w praktyce oba zjawiska  często występują jednocześnie.

Starzenie   na poziomie komórkowym  daje sie zresztą zdefiniować  jako stopniowa utrata  zdolności  do utrzymania równowagi  między wolnymi rodnikami  a przeciwutleniaczami.

Złą wiadomością jest fakt , że proces starzenia  się przebiega często na zasadzie  klasycznego błędnego koła  im więcej komórek  zużywa sie  i obumiera ,  tym gorzej  funkcjonują inne  i tym więcej  powstaje w nich wolnych rodników.

Co gorsza , zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ  odbywa się to nieustannie , przewlekle i podstępnie.Dopiero z chwilą  ujawnienia się „stresu oksydacyjnego”- na przykład pod wpływem zakażenia , urazu czy innego traumatycznego  wydarzenia – okazuje się jak bardzo   wyczerpane są rezerwy przeciwutleniaczy i siły obronne  naszego organizmu. W takiej sytuacji  rozwój choroby jest nieunikniony. To wlasnie  zjawisko  nazywamy  starzeniem sie patologicznym na podlożu chorobowym.

Pozdrawiam, Marysia

 

Advertisements

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s