Kiedy nasz organizm zle funkcjonuje

ból głowyWitaj,

Termin  ” homeostaza” został wprowadzony  poraz  pierwszy  przez fizjologa Claudea Bernarda .Homeostaza  to nic innego  jak dązenie żywego organizmu   – w tym i ludzkiego – do stabilności  jego środowiska  wewnętrznego.Innymi słowy  cudowny twór, jakim jest nasze ciało , może dobrze funkcjonować , tylko w ściśle określonym , dośc wąskim zakresie  podstawowych parametrów swojego środowiska wewnętrznego – temperatury, pH / kwasowości/, nasycenia  krwi tlenem, stężeniem glukozy itp.

I sam stara się  utrzymać te parametry  na względnie stałym poziomie

Jeśli z jakichś powodów nie udaje  mu się  zachować  tej pożądanej równowagi , zaczyna funkcjonować zle , zapada  na zdrowiu i starzeje się przedwcześnie.

Jednym z warunków tej równowagi jest  również odpowiednia proporcja   między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami. Jej zachwianie  na korzyść wolnych rodników  nosi nazwę ” stresu oksydacyjnego”. Może do niego dojść  z dwóch powodów: albo nadprodukcji  wolnych rodników albo niedoboru przeciwutleniaczy , w praktyce oba zjawiska  często występują jednocześnie.

Starzenie   na poziomie komórkowym  daje sie zresztą zdefiniować  jako stopniowa utrata  zdolności  do utrzymania równowagi  między wolnymi rodnikami  a przeciwutleniaczami.

Złą wiadomością jest fakt , że proces starzenia  się przebiega często na zasadzie  klasycznego błędnego koła  im więcej komórek  zużywa sie  i obumiera ,  tym gorzej  funkcjonują inne  i tym więcej  powstaje w nich wolnych rodników.

Co gorsza , zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ  odbywa się to nieustannie , przewlekle i podstępnie.Dopiero z chwilą  ujawnienia się „stresu oksydacyjnego”- na przykład pod wpływem zakażenia , urazu czy innego traumatycznego  wydarzenia – okazuje się jak bardzo   wyczerpane są rezerwy przeciwutleniaczy i siły obronne  naszego organizmu. W takiej sytuacji  rozwój choroby jest nieunikniony. To wlasnie  zjawisko  nazywamy  starzeniem sie patologicznym na podlożu chorobowym.

Pozdrawiam, Marysia

 

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s