Przeprowadz na sobie korekcyjną „psychiczną operację”

Witaj,sukces

 Maltz  proponuje kilka praktycznych  sposobów budowania  pozytywnego obrazu siebie.. Głównym  narzędziem jest wyobrażanie  siebie  w stanie relaksacji,  swoich przyszłych działań jako  optymalnych , skutecznych, celowych  i prowadzących do sukcesu / są w wyobrazni  takie,  jakie  powinny być / Trening tego rodzaju  sprawia, że w rzeczywistej sytuacji zachowujemy się tak , jak w wyobrazni.

A o to przykład  praktycznych wskazówek :Miej ciągle przed oczyma obraz siebie  takiego , jakim chciałbyś być , a osobowość   twoja  będzie się w tym  kierunku rozwijała. Czuj się  jak zwycięzca, zobaczysz , ze samo wyobrażenie  siebie jako kogoś, kto zwycięsko przełamuje przeszkody  życiowe, działa  jak olbrzymia siła, ułatwiająca  ci rzeczywiście przezwyciężanie  przeszkód życiowych.

Innym sposobem  budowania pozytywnego  obrazu  siebie jest  przypominanie sobie  i przeżywanie na nowo przyszłych  przyjemnych  sytuacji  naszego sukcesu , powodzenia i chwil szczęścia.

Pogodne myśli i uczucia zwiększają zadowolenie  z życia, uczą zwykłego bycia szczęśliwym zwiększając niezależność  naszego samopoczucia od zewnętrznych warunków  i okoliczności.

Maltz proponuje , aby  budowanie pozytywnego  obrazu siebie  oprzeć także  na zabiegu , który określa  jako korekcyjną   ” psychiczną  operację” .Składa sie  z trzech elementów.

Po pierwsze: chodzi o to , żeby się  powstrzymywać  przed potępianiem  się za swoje działania , przed nadawaniem sobie  w wewnętrznym dialogu  ujemnych etykietek  / np: że jesteśmy pechowcami , głupcami  itp./ czyli, krótko mówiąc , o odróżnienie  zachowania od osoby.

Wprawdzie możemy uznać zachowanie za niemądre, ale nie powinno  to prowadzić  do określania siebie  jako głupców, albowiem – wedle  zasady zgodności –  degradowanie  obrazu  siebie stanowi  najkrótszą drogę  do zachowań  zgodnych z tym obrazem

Po drugie : należy przyjąć i zaakceptować  fakt, iż niepowodzenia, błędy , przykrości , urazy  i inne rany  są w życiu nieuniknione., więc zamiast  nadmiernie się przeciw nim opancerzać  / co prowadzi do ograniczenia możliwości rozwoju  i hamowania działania /  lepiej wkalkulować  je w ryzyko  życia  i wierzyć w możliwość ich zniesienia czy pokonania.

I  po trzecie : omawiany zabieg  polega na powstrzymywaniu  się  przed „rozdrapywaniem”  starych ran i urazów oraz przeżywaniem  dawnych niepowodzeń i przykrości , na pozwoleniu , aby się zablizniły i skoncentrowaniu się  na możliwościach  działania w przyszłości  Nawiasem mówiąc, ten punkt jest najcięższy do zrealizowania…..

Skuteczną techniką  stawiania się tym , kim się chce zostać , jest przyjęcie postawy ” jak gdyby”.

Jeśli zdecydujesz , by myśleć , czuć  i zachowywać  się tak , jak człowiek  , którym chcesz się stać , staniesz się tym człowiekiem ” Podstawą  tej techniki jest  nauka W. Jamesa  według którego  uczucie przychodzi po dzialaniu: regulując dzialanie , na które ma się większy wpływ, można także regulować swoje uczucia. Zatem -radzi James – jeśli chcesz odczuwać radość , spróbuj działać jako czlowiek radosny , a radość pojawi się sama.

I analogicznie : działaj,  jak gdybyś był pewien  siebie, a zyskasz  tę pewność , myśl i zachowuj  się , jak  gdybyś  był człowiekiem  sukcesu – a zostaniesz nim.

Jest to  sposób programowania podświadomości , która działa zgodnie  z nakazem celu.

Serdecznie, serdecznie Was ściskam

Marysia

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s