Kontrolować emocje to kontrolować jedzenie

Witaj,BULKA

Nie  trudno zrozumieć , dlaczego  uczenie nas kontrolowania  zachowań , będące elementem  większości diet  , nie zabezpiecza nas przed przejadaniem się , kiedy jesteśmy zdenerwowani.Kto  z nas  ma na tyle samozaparcia , żeby pójść pobiegać  albo pojezdzić na rowerze, kiedy smutek lub obawa  zatruwają nam życie.?

Nawet najlepsze  porady dotyczące ćwiczeń  i kontroli jedzenia  stają się bezużyteczne  w obliczu stresu. W trudnych sytuacjach , które zdarzają się niezmiernie często, jedzenie  jest jedyną rzeczą , która przynosi nam ulgę.

A o to przykład z życia wzięty. Ania  próbowala za wszelką cenę  przestrzegać  zasad diety  i regularnie się gimnastykować  w ciągu kilku miesięcy, podczas których przeżywała olbrzymie  frustracje związane z karierą zawodową.Straciła doskonałą pracę  na kierowniczym stanowisku, kiedy w firmie przeprowadzano redukcje etatów.

Przez pierwsze miesiące po tym zdarzeniu potrafiła przestrzegać diety i regularnie ćwiczyć , dzięki czemu straciła kilka kilogramów.

Bądź co bądź wygląd był dla niej ważniejszy niż kiedykolwiek- stanęła przecież przed koniecznością  znalezienia nowej pracy.Czas mijał , lecz wszędzie odrzucano jej ofertę.a ona sama  coraz gorzej kontrolowala swoją dietę . W końcu poddała sie  i przez długi czas  siedziała w domu, spędzając  czas na objadaniu się.

Wkrótce  przybyło jej  10 kilogramów.Chociaż bardzo chciala przestać , nie była w stanie. Przejadanie się,  wydawało się  jedyną czynnością  która zmniejszała lęk  wywołany brakiem pracy.

Jedzenie spowodowane  emocjami jest nieuniknioną  reakcją  na codzienne życie.  Kiedy jesteśmy zestresowani , nie mozemy opanować chęci jedzenia . Jest to po prostu niemożliwe.

Dzieje się tak dlatego, ze owa potrzeba , która każe nam włożyć coś do ust, kiedy się zdenerwujemy , ma podłoże czysto biologiczne

JEŚLI ZAPRZECZAMY TEJ POTRZEBIE, SPRAWIAMY , ŻE NARASTA  W NAS JESZCZE BARDZIEJ.

Kiedy  odkładamy  jej zaspokojenie na pózniej, skutek jest taki sam.

Kiedy decydujemy się  wcale jej nie zaspokajać , możemy mieć pewność, ze po pewnym czasie  ta potrzeba wymknie się  spod kontroli.

W rezultacie będziemy  jeść bez  umiaru, innymi słowy  nieuchronne czeka nas obżarstwo.

Pozdrawiam, Marysia

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s