ZESPÓŁ WRAŻLIWOŚCI NA WIELORAKIE SUBSTANCJE CHEMICZNE

Witaj,chemikalia

Od czasu rewolucji przemysłowej człowiek wprowadził do środowiska naturalnego niezliczoną ilość  chemikaliów i kontynuuje to, dodając corocznie około  tysiąca  nowych związków Co najmniej 10000 jest w regularnym użyciu.

W ciągu dnia  każdy  z nas  napotyka na około  200 stworzonych przez człowieka sztucznych chemikaliów, a liczba ta wzrasta do 400, jeśli żyjemy w miejscu szczególnie skażonym.

Takie rozprzestrzenienie się  chemikaliów nie wiąże się się  z troską o środowisko.

Masowo wyrzucamy tysiące ton chemicznych odpadów do wody, gleby i atmosfery.

Na skalę globalną jesteśmy autorami dziury ozonowej, a gdy  dotyczy to poszczególnych krajów, widać , ze wiele z nich znalazło się już w poważnych tarapatach z powodu niekontrolowanego procesu skażenia środowiska.  Oczywiście ma to poważne konsekwencje dla zdrowia.Poza tym jesteśmy integralną  częścią środowiska. Spożywamy  jedzenie, pijemy wodę  i oddychamy powietrzem.

Nie powinniśmy myśleć w kategoriach ” środowisko ” i  ” my ” lecz w kategoriach naszego wewnętrznego i zewnętrznego środowiska jako niepodzielnej całości.

Nie możemy spodziewać się  szkodzenia sobie bez szkodzenia innym. Na przykład podczas ostatnich dwudziestu lat kraje uprzemysłowione były świadkami alarmująacego wzrostu dolegliwości alergicznych i właśnie skażenie atmosfery może być istotnym czynnikiem powodującym taki stan rzeczy.

Wiele czynników zanieczyszczających odkłada się w miarę upływu czasu w naszych organizmach Na przykład PCB / POLICHLOREKROBIFENYL /szeroko używany w elektrotechnice został wykryty w mleku karmiących matek.

Uważa się , że to przyczyniło się do występowania  infekcji u noworodków.

Podobnie substancje powodujące zanieczyszczenie wykrywane są  w naszej krwi, pocie i moczu.

Nie może być najmniejszej wątpliwości, że organizmy nasze są pod wpływem substancji i materiałów, które wyrzucamy jako odpady.

Słyszymy tez o wielu osobach zatrutych na różne sposoby przez toksyczne chemikalia- w wyniku wojny chemicznej, komercyjnego niedbalstwa oraz wypadków zdarzających się  w pracy i domu.

Wiemy o syndromie wojny w Zatoce Perskiej – wyniszczającym schorzeniu, ktore dotknęło wielu żołnierzy uczestniczących w operacji Pustynna Burza.

Uważa się , że ten syndrom jest wynikiem, przynajmniej w części , kontaktu z chemikaliami żołnierzy wykonujących swoje obowiązki w Zatoce Perskiej.

Niedbałe i  i nonszalanckie  narażanie się na szkodliwe skutki produktów chemicznych jest także powszechnie znanym  faktem, na przykład wystąpienie choroby u siedemdziesięciu osób, które jadły ogórki skażone pestycydami.

DLA KONTRASTU, WYPADKI W DOMU I W PRACY  PRZYCIĄGAJĄ UWAGĘ W MNIEJSZYM STOPNIU. NA PRZYKŁAD ROLNIK, KTÓRY WPADŁ DO KĄPIELI ODKAŻAJĄCEJ DLA OWIEC, LUB OGRODNIK, KTÓRY PRZEZ POMYŁKĘ OPRYSKAŁ SIĘ PESTYCYDAMI, NIE TRAFIAJĄ  NA PIERWSZE STRONY GAZET.

Przekonasz się jednak / w następnych postach /, że takie skażenia mogą prowadzić  do bardzo poważnych chorób.

Zanim będę kontynuować ten watek powinnam wspomnieć o innych skutkach kontaktu z substancjami chemicznymi wpływającymi na zdrowie.

1.Reakcja alergiczna na substancje chemiczne powoduje wiele chorób, takich jak zapalenie kontaktowe skóry, zapalenie spojówek, nieżyt nosa, astmę , pokrzywkę i anafilaksję.

2.Podrażnienie wywołane przez chemikalia może przyczyniać się  do zaostrzenia się  istniejącej choroby.

3. Reakcja nietolerancji na chemikalia może zaostrzać pewne przypadki stanu wzmożonej aktywności i migreny.

Podsumowując możemy więc ustalić , że chemikalia są w stanie dawać wzrost efektów:  skażenia, zatrucia , alergii, nietolerancji i podrażnienia.

Ciąg dalszy w następnych postach.

Pozdrowienia , Marysia

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s