Co Z TYM CHOLESTEROLEM I STATYNAMI ?

cholesterolStatyny to grupa leków obniżających  stężenie lipidów we krwi. Niektórzy kardiolodzy tak są zachwyceni statynami, że chętnie  widzieliby  dodawanie ich do wody pitnej.

Każdy z nas powinien znać swój poziom  całkowitego cholesterolu, HDL, czyli ” dobrego ” cholesterolu i LDL czyli ” złego ” cholesterolu, jak również trójglicerydów w osoczu a także homocysteiny, która jest osobnym czynnikiem ryzyka wystąpienia zawału serca, oraz białka C- reaktywnego, będącego wskaznikiem stanów zapalnych naczyń krwionośnych.

Gdy zawartość tych związków w surowicy krwi odbiega od normy, większość lekarzy zaleca leczenie statynami. Z kilku powodów można mieć do tego zastrzeżenia:

Po pierwsze statyny nie są tak łagodne jak zwykłe leki przeciw nadciśnieniu.

Mogą prowadzić do zaburzeń / niekiedy  bardzo poważnych/ funkcji wątroby i mięśni.

Po drugie choroba wieńcowa ma wiele przyczyn, w tym przewlekłe stany zapalne, czynniki dziedziczne i związane z trybem życia oraz silny komponent psychosomatyczny.

Normalizowanie poziomu cholesterolu odnosi sie tylko do jednego z tych czynników, często dając  zarówno lekarzom jak i pacjentom wymówkę do lekceważenia pozostałych..

Piećdziesiąt procent pacjentów, którzy przeszli swój pierwszy zawał serca, ma poziom cholesterolu w normie.

Badanie i leczenie wysokiego poziomu cholesterolu dietą – oczywiście , że tak, ale mniejszy entuzjazm budzi we mnie bardziej złożone badanie krwi zwane badaniem frakcji cholesterolowych, które daje o wiele więcej informacji o typach i podtypach cholesterolu i związanych z nim lipidów obecnych we krwi. Testy te są znacznie droższe  i dostarczają zbyt wiele  informacji- zwykle więcej niż lekarz potrafi zinterpretować. W efekcie budzą lęk, zwłaszcza , że  nie bardzo wiadomo, jak traktować wykazane przez nich odchylenia od normy.

Pozdrawiam, Marysia

Reklamy

One thought on “Co Z TYM CHOLESTEROLEM I STATYNAMI ?

  1. „Po drugie choroba wieńcowa ma wiele przyczyn, w tym przewlekłe stany zapalne”
    W takim razie to dobrze, ze pochlaniam tak ogromne ilosci witaminy C. 🙂 Niby mowia, ze jej nadmiar jest usuwany z moczem, ale zanim wydali sie z moczem to musi miec jakis wplyw na organizm. Tak samo grzyby niby nie maja w sobie zadnej wartosci odzywczej ale musza cos robic.
    A statytyny polykam wyrywkowkowo jezeli mi sie przypomni. Wszystkie leki maja skutki uboczne ale zawsze rozwaza sie skutek pozytywny w stosunku do ubocznego.
    Na przyklad wysoki specjalista od cisnienia krwi zabronil mi brac Prozosin (pierwszw „o” jest umlaut – lek niemiecki?) bo niekiedy powoduje bardzo niski spadek cisnienia co zdarzylo mi sie wiele razy i Wanda nieraz wiozla mnie na ostry dyzur bo zakazalem jej uzywania karetki pogotowia bo jest za droga. 🙂 Ale nowy srodek co dostalem to skoleji powoduje depresje. Wiec stwierdzilem ze jednak bede rzykowal i bral Prozosin co specjaliscie bardzo sie nie podoba ale mam to w d upie.

    Mam nadzieje, ze poprawil Ci sie nastroj. U nas pogoda dalej upalna.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s