CZY WIEMY JAKI CHLEB JEMY?

chlebNa naszym stole chleb zajmuje jedno z najważniejszych miejsc. Jest podstawowym produktem spożywczym, którego przeciętny Polak zjada rocznie ponad 9o kg. Ów chleb powinien nie tylko zaspokajać głód, ale przede wszystkim być swoistym lekarstwem dla organizmu człowieka.Warto zastanowić się, skąd pochodzi i z jakich składników się składa.

Rozwój technologii piekarniczej i łatwość sporządzania pieczywa spowodowała, że obecnie  niezwykle trudno nabyć normalny , zdrowy chleb, bez polepszaczy i konserwantów.

Czy wiesz , że  zdrowy, domowy chleb zachowuje trwałość do około 7 dni po wypieczeniu. Wystarczy przechowywać  go w lnianej, ściereczce, aby nie zapleśniał.

Konsumenci nie zawsze wiedzą , że obecnie do wypieku chleba, piekarze używają najróżniejszych zestawów związków chemicznych, zwanych potocznie polepszaczami pieczywa. Do najczęściej stosowanych środków należą : gips, mydło, celuloza, cystyna , cysteina / produkowana ze świńskiej szczeciny i ludzkich włosów, ale również ester kwasu dwuoctowego oraz amylaza pleśniowa, która może przyczynić się do powstawania alergii.

Stosowanie środków chemicznych do wypieku chleba jest spowodowane wzrostem automatyzacji  pieców i maszyn piekarniczych. Dzięki tym środkom to pieczywo uzyskuje odpowiedni zapach, rozmiar, pulchność, świeżość i rumianą skórkę.

Przed laty o smaku i jakości pieczywa decydował zaczyn i ciężka praca.

Dziś w dobie  ułatwień technologicznych, wprawna ręka piekarza została zastapiona przez chemię , ktora dodana do ciasta sprawia, że nie klei się ono do metalowych powierzchni oraz krótszy jest czas potrzebny do wyrobienia i pieczenia.

Chemiczne dodatki sporawiły, że usprawniła sie technologia wyrobu  chleba , kosztem jego smaku i jakości. Tym samym zawód piekarza stał sie porostszy i może go wykonywac kazdy, kto nabył umiejętność obsługi maszyn piekarniczych

Niestety postep techniczny i ” polepszenie ” pieczywa nie idzie w parze ze zdrowiem konsumentów. Specjaliści od żywienia podkreslają , że nieświadomy konsument, zjada w ciągu roku wraz z pieczywem , kilka kilogramów substancji chemicznych.

Spożywana chemia pochodzi nie tylko z dodatków piekarniczych, ale także z ziarna i mąki, często zawierających zbyt duży poziom grzybów i pleśni..

Konsekwencje jej nadmiernego spozywania to choroby cywilizacyjne, przede wszystkim alergie, zauważalne już u małych dzieci oraz choroby nowotworowe.

Aby ustrzec przed nimi siebie i własna rodzinę ważne jest aby konsumenci czytali etykiety.Nie należy sugerować się tylko ceną- jesli cos jest zbyt tanie, niekoniecznie jest zdrowe.

WARTO WYBIERAĆ CHLEB WYPIEKANY W GOSPODARSTWACH EKOLOGICZNYCH LUB MAŁYCH, RODZINNYCH, TRADYCYJNYCH PIEKARNIACH.

Najzdrowsze  dla organizmu jest pieczywo wypiekane z mąki razowej z certyfikowanych zbóż ekologicznych. Ciemna maka BIO zawiera wszystkie niezbędne składniki, łącznie z mikroelementami i witaminami, których nie zawiera mąka biała.

Jedząc ekologiczny chleb, ma się pewność, ze nie zawiera on pestycydów i metali ciężkich, ale również , że organizm ludzki nie musi dokładać  w-procesie trawienia  własnych witamin, zwłaszcza z grupy B, ogołacając go tym samym z zapasów.

Na polskim rynku coraz więcej powstaje małych piekarni, które starają się kultywować tradycje naturalnego pieczenia chleba. Także  gospodarstwa ekologiczne wypiekają chleb z mąki razowej. Domowe pieczywo zyskuje sobie zwolenników na wsi, w małych miasteczkach, ale także w dużych miastach, do których rolnicy sami dowożą swój produkt.

Rękodzieło ekologiczne z roku na rok zdobywa sobie coraz szersze  grono zwolenników.

Jego twórcy, rolnicy, udowadniają , że wypiek chleba i wyrób serów nie jest skomplikowaną  rzeczą  i każdy może wykonać je samodzielnie  w domu.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s