DOBRZE UCZ SWOJE DZIECI

grubyWitaj,

„Dobrze ucz swoje  dzieci” – mówiła piosenka popularna w latach siedemdziesiątych, lecz gdy chodzi o zdrowie,dorośli ludzie nie słuchają tej rady.

35% kalorii w racji żywnościowej przeciętnego dziecka pochodzi z tłuszczu. Kardiolodzy zalecają , żeby z tłuszczu zwierzęcego nie pochodziło  więcej niż 30 % dziennego zapotrzebowania na kalorie.

* Przeciętne dziecko spożywa 15 % dziennego zapotrzebowania kalorycznego pod postacią tłuszczów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, podczas gdy eksperci polecają nie przekraczać 10%.Wysoki poziom nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie ma wpływ zarówno na  zachorowanie na serce , jak i na nowotwory.

* Dzieci są coraz grubsze. Prawie jedno dziecko na troje ma nadwagę, co zwiększa u niego ryzyko wystąpienia otyłości, nadciśnienia krwi i cukrzycy kiedy dorośnie.

* Okolo 1% wszystkich dzieci ma schorzenia genetyczne, które predysponuje do utrzymywania wysokiego poziomu cholesterolu. Prawie 25% dzieci ma poziom cholesterolu przekraczający 170 mg/dl, podobnie jak u dorosłych może przyczynić  się do zachorowania na serce.

* Przeciętne dziecko cierpi na ” głód błonnika „, ponieważ zjada tylko połowę zalecanej jego ilości.

Chociaż dorośli powinni jeść 20-40 gramów błonnika dzienne, to dzieci w zależności od wieku, moga wymagać go mniej.

Aby określić ilość błonnika, jaka dziecko powinno  codziennie spożywać, należy do wieku  dodać liczbę od 5 do 10. Przykładowo , ośmiolatek powinien zjadać od 13 do 18 gramów błonnika  dziennie.

* Bardzo niewiele dzieci stosuje i zjada  należne pięć porcji owoców i warzyw dziennie. Dzięki temu pozbawiają się  ważnych  związków fitochemicznych, które w specjalny sposób chronią  przed występowaniem nowotworów i chorób serca.

* Dla przykładu : Amerykańskie  Stowarzyszenie Kardiologiczne szacuje, że 80 milionów Amerykanów, którzy teraz mają  mniej niż 21 lat , umrze z powodu choroby wieńcowej lub udaru mózgu. Jeśli obecna tendencja utrzyma się , przynajmniej połowa z nich zachoruje na raka.

Pozdrawiam, Marysia

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s