Jak zapewnić zdrowie ziółkom?

ogród ziołowy

Staranna pielęgnacja, zdrowy rozsądek oraz obserwacja zwykle wystarczają do utrzymania ziół w dobrej kondycji. Zioła są z reguły odporne na choroby i szkodniki, lecz złe warunki czynią je bardziej podatnymi. Zacznij więc zawsze od kontroli warunków fizycznych.

Kupując nowa roślinę  sprawdz, czy pod liśćmi lub na ogonkach nie siedzą malutkie stworzonka. Dobrym sposobem zapobiegawczym jest zanurzenie rośliny w wiadrze ze słabym roztworem środka do mycia naczyń. Przytrzymaj ręką  bryłę ziemi lub przykryj tworzywem czy kartonem, odwróć roślinę i zanurz delikatnie w roztworze by usunąć owady.

Owady zwalczaj środkami organicznymi lub ziołowymi. Nie są one tak trwałe, jak środki chemiczne- zwykle pozostają aktywne nie więcej niż dzień.

Środki organiczne na powietrzu i na słońcu szybko się rozkładają i są nieszkodliwe dla ludzi,, psów, kotów i ptaków. Rozpylaj w bezwietrzne dni , najlepiej wieczorem, by nie zaszkodzić pszczołom i motylom.

Wiele ziół ma działanie owadobójcze i ich wyciągami można spryskiwać zaatakowane liście. Używaj preparatu z rumianku,  dodając łyżeczkę płynu do mycia naczyń lub płatków mydlanych, by roztwór lepiej zwilżał liście.

Liście bzu czarnego na mszyce – 200 g liści zalej dwiema szklankami wody i gotuj przez pół godziny stale mieszając. Przecedz i ostudz. Rozpuść w szklance wody łyżeczkę płynu do mycia naczyń lub płatków mydlanych. Zmieszaj z wywarem.

Liście rabarbaru – skutecznie niszczą mszyce. Receptura jak powyżej.

Ząbki czosnku niszczą mszyce. Rozmieszaj dwa rozgniecione ząbki ze szklanka wody.

Liście piołunu –   można  stosować przeciwko gąsienicom oraz mszycom. Stosuj roztwór dwukrotnie rozcieńczony i tylko na starsze rośliny,  ponieważ ma właściwości toksyczne.

Ususzone i sproszkowane koszyczki złocienia dalmatyńskiego- ten znany  / jako proszek dalmatyński / naturalny środek owadobójczy działa paraliżująco na owady. Rozkłada się szybko, zwłaszcza na słońcu. Jest składnikiem wielu środków ochrony roślin, lecz możesz przygotować go własnoręcznie.

Aby przygotować aerozol owadobójczy zmieszaj 120 g proszku marunowego w 2/3 szklanki denaturatu,, a następnie rozcieńcz w 60 litrach wody. Używaj aerozolu o zmierzchu, aby nie był szkodliwy dla pszczół/ Płyn dezaktywuje się szybko, szczególnie w słońcu.

Używaj przeciwko wszystkim owadom ssącym: jest także skuteczny przeciwko pluskwom, komarom, prusakom i muchom. Używaj rękawiczek gdyż może wywoływać uczulenie.

Reklamy

One thought on “Jak zapewnić zdrowie ziółkom?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s