Jak można zdziesiątkować kleszcze?

v

kleszcz

Zagrożenia wynikające  z zakażenia krętkami Borrelia są ogromne. Boreliozy  nie należy mylić z chorobą wywoływaną  przez wirusy- odkleszczowym zapaleniem mózgu /WZM / przeciwko któremu można się zaszczepić. U wielu osób pierwsze stadium boreliozy nie zostaje wykryte. Może to skutkować rozwojem choroby jej przejściem w stadium przewlekłe.Różnorodność objawów oraz brak standaryzowanych testów laboratoryjnych utrudniają  postawienie właściwej diagnozy.

JAK SKUTECZNIE UNIKNĄĆ KLESZCZY?

UBRANIE–  należy nosić długie spodnie, gdy przebywamy w lesie lub na łące. Jeśli wybierasz się na grzyby koniecznie załóż spodnie ze śliskiej tkaniny oraz gumowce. Najlepiej , gdy są to jasne spodnie, łatwiej wtedy zauważyć  kleszcze. Po przyjściu do domu należy  energicznie wytrzepać ubranie, dokładnie przejrzeć od środka  i na zewnątrz, umieścić na kwadrans w suszarce. Kleszcze przeżywają  na zdjętej odzieży trzy dni, aby zapolować na ofiarę  przy ponownym ubieraniu się. Pobyt w zimnie  nie szkodzi kleszczom, które przecież zapadają w sen zimowy.

ŚRODKI OCHRONNE PRZED KLESZCZAMI

Musimy pamiętać , że infekcja boreliozą może nastąpić nawet wtedy gdy starannie  spryskamy i wcieramy specjalne substancje  . Środki pochodzące z aptek i drogerii dają tylko warunkową i ograniczoną czasowo ochronę. Obroże przeciw pasożytom dla psów i kotów zawierają środek owadobójczy lindan, który w ciągu kilku dni rozchodzi się w niskim stężeniu na zwierzęta domowe i zabija kleszcze.

SPRAWDZENIE CIAŁA

Gdy wracasz do domu z lasu  lub ogrodu, podczas rozbierania się a jeszcze lepiej tuz po zakończeniu pracy, powinno się obejrzeć ubranie i ciało pod kątem obecności kleszczy.

Typowe kryjówki to : okolice podkolanowe, pachy, miejsca zgięcia kończyn górnych, nasada włosów, uszy, szyja, fałdy piersiowe, genitalia, palce u nóg

Uwaga; Prysznic nie działa na kleszcze. Przeżywają pod wodą  do trzech dni

ZWIERZĘTA DOMOWE

Kleszcze zassane na psie, kocie lub innych zwierzętach domowych nie stanowią zagrożenia dla ludzi, gospodarza mogą zmienić tylko pasożyty, które nadal szukając, pełzają w sierści i wtedy potrafią przedostać się na ciało człowieka przy głaskaniu, szczotkowaniu Właściciele zwierząt domowych częste opowiadają , że znajdują kleszcze w łóżku, albo zauważają , kiedy już ssą ich krew.

UNIKAĆ GŁASKANIA ZWIERZĄT W ZOO

Ten sposób kontaktu dzieci ze zwierzętami może okazać się zagrożeniem dla ich zdrowia. Nie jest wprawdzie możliwe, aby zassany na zwierzęciu kleszcz przeszedł na człowieka.  Jednak kiedy zgarnięte z traw kleszcze szukają dla siebie dogodnego dla siebie miejsca ukłucia, ludzie bardzo im odpowiadają  jako gospodarze, ponieważ są mniej owłosieni od zwierząt i mają  miękką skórę.

CZY SĄ TU KLESZCZE?

Test na obecność kleszczy jest całkiem prosty do przeprowadzenia. Wystarczy wziąć  biały frotowy ręcznik i potrzeć nim trawy i krzewy. Powinien do tego panować  idealny dla nich klimat : temperatura 15- 20   stopni, brak deszczu i niezbyt silny upał, ponieważ chowają się  one wtedy pod liście. Kleszcze wczepiają się wtedy we frotową tkaninę i można je zebrać pęsetą. Kto chce je zatrzymać jako dowód powinien je umieścić z wilgotnym zdzbłem trawy w przezroczystym pojemniku.

JAK MOŻNA  ZDZIESIĄTKOWAĆ KLESZCZE?

Atak kleszczy ułatwia obecność  koszy na śmieci i stosów kompostu, które poprzez resztki jedzenia  przyciągają myszy i szczury, naturalne  rezerwuary Borelia.

Kosze na śmieci muszą być  tak podwieszone, aby nie mogły  dostać się do nich gryzonie. Myszy lubią także pokarm dla ptaków, który niektórzy ludzie sami przygotowują latem.W ogrodach pomaga utrzymywanie krótkiej trawy i, w przypadku masowego pojawienia się kleszczy, rozkładanie zatrutych wacików / zapytać  fachowców przeprowadzających dezynfekcję i deratyzację /,  Naturalnie, nie wolno w tym czasie  wpuszczać do ogrodu ani dzieci, ani zwierząt domowych.

FAŁSZYWE OBIETNICE

Wysoko czy normalnie dawkowana witamina B, olej bawełniany ani sok z czosnku nie wywierają wpływu na kleszcze, ani ich nie odstraszają .Nie ma też żadnych wskazań odnośnie preferowanych przez te pajęczaki grup krwi, płci lub wieku.

W jutrzejszym poście …ciąg dalszy

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s