Pięta achillesowa puszek aluminiowych

Puszki aluminiowe stanowią wygodny pojemnik do przechowywania i transportu wielu produktów żywnościowych. Są lekkie , nie tłuką się , łatwo je wykonać, są odporne na korozję w typowych warunkach atmosferycznych.Piętą achillesową puszek aluminiowych jest ich rozpuszczalność przez kwaśne środowisko. Jest to poważna wada,  gdyż wiele produktów ma kwaśny smak. Dlatego wewnętrzne powierzchnie puszek aluminiowych pokrywane są cieniutką warstwą  polimeru lub żywic  epoksydowych, zabezpieczających materiał puszki przed agresją kwaśnej zawartości.

Tak się niestety składa, że to rozwiązanie też nie okazało się do końca szczęśliwe.

W pewnych badaniach stwierdzono, że niektóre substancje zawarte w ochronnej warstwie polimeru mogą migrować do przechowywanego produktu. W niektórych puszkowanych produktach stwierdzono bardzo wysoką zawartość bisfenolu A.

Bisfenol  A posiada właściwości estrogenne. Ilość szkodliwych substancji w zapuszkowanym produkcie zależy od jego rodzaju i sposobu przyrzadzania. Stwierdzono m.in., że termiczna sterylizacja produktu już zapuszkowanego może prowadzić do wysokich stężeń bisfenolu A w produktach i w konsekwencji do wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych u konsumentów, w przypadku częstego spożywania takich produktów.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s