Komórki niszczą kości?

Do ciekawych wniosków doszła grupa badaczy z Narodowego Uniwersytetu Cuyo w Argentynie, która postanowiła przebadać grupę mężczyzn noszących telefon w okolicy biodra. Okazało się, że powinniśmy jak najszybciej wyciągnąć telefony z kieszeni.

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców polegał na przebadaniu kości biodrowej u mężczyzn, którzy noszą komórki w kieszeni oraz u tych, którzy trzymają telefony w innym miejscu. Okazało się, że po zaledwie roku noszenia telefonu w kieszeni znacznie spadają wskaźniki zawartości minerałów w kościach (BMC) oraz mineralnej gęstości kości (BMD). U niektórych dotyczyło to pojedynczych kości, u innych – całego obrębu biodra.

Badacze twierdzą, że nie jest to związane z wydzielanym przez telefon ciepłem, lecz promieniowaniem elektromagnetycznym. Uważają oni, że należy bliżej przyjrzeć się problemowi – jako, że wpływ tego promieniowania na kości nie został wcześniej odpowiednio zbadany.

Może to oznaczać za kilka-kilkanaście lat poważne problemy dla dużej części populacji ludzkiej, a więc dla całego społeczeństwa ponoszącego koszty leczenia. W grę wchodzi tu bowiem osteoporoza – choroba, z powodu której cierpią głównie ludzie starsi, i która powoduje większą łamliwość kości – do stopnia znacznie utrudniającego poruszanie się.

Okazuje się więc, że nie tylko nasz mózg jest narażony na zgubny wpływ telefonów komórkowych.

 

Advertisements

3 thoughts on “Komórki niszczą kości?

  1. Bardzo wiele rzeczy nas niszczy = praktycznie kazada decyzja moze okazywac sie fatalna
    Na przyklad z ktorej strony szczotkujesz zeby lub ile papieru toaletowego uzywaz za kazdym razem
    lub po ktorej stronie autobusu\tramwajju siedzisz itd

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s