Nasza skóra wielką gąbką dla związków chemicznych obecnych w powietrzu

Zanieczyszczenia obecne w powietrzu oczywiście dostają się do naszego organizmu głównie przez układ oddechowy, ale nowe badania, przeprowadzone przez amerykańsko-duńsko-niemiecki zespół naukowców, dowodzą, że potrafią być one groźne także przez skórę.

Chodzi tu głownie o związki półlotne takie jak chociażby ftalany, które używane są to produkcji żywic syntetycznych używanych w lakierach, farbach i klejach, a także wykorzystywane w przemyśle jako plastyfikatory. Przy wydłużonej ekspozycji na nie narażeni jesteśmy na raka czy astmę, czego już dowiedziono wcześniej, nowe badanie dowodzi jednak, że związki te dostają się do organizmu także przez skórę.

Według wcześniejszych badań nasza derma miała stanowić skuteczną barierę dla zanieczyszczeń, jednak nowe badanie, cytując jego autorów, wykazuje, że tak naprawdę jesteśmy „wielkimi gąbkami dla tych związków chemicznych”.

Oczywiście nadal aby ftalany nam zagroziły konieczne jest ich wysokie stężenie, dlatego wyniki nowego badania są tak naprawdę najważniejsze dla ludzi, którzy mają kontakt z tymi związkami w przemyśle.

Źródło: Science News

Advertisements

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s