Nadzieja dla ludzi z utratą słuchu

Witaj,

W dzisiejszych czasach, gdy nie dbamy o nasz słuch i katujemy go hałasami, coraz więcej ludzi narażonych jest na, przynajmniej częściową, głuchotę poprzez utratę bardzo wrażliwych komórek rzęsatych (zwanych też po prostu słuchowymi) w uchu środkowym. Na horyzoncie jednak jest nadzieja na ich regenerację.

Naukowcom z nowojorskiego Uniwersytetu Rockefellera udało się ostatnio odkryć geny, które odpowiadają właśnie za produkcję tych komórek u młodych myszy. Zwierzęta te – podobnie jak ludzie – po wykształceniu komórek słuchowych w młodym wieku, tracą zdolność ich produkcji i gdy utracą słuch nie potrafią go samoczynnie przywrócić. Nowo odkryte geny dają jednak nadzieję na zmianę.

Geny te kodują białka Sox4 i Sox11, które regulują ekspresję innych genów i tym samym pozwalają na kontrolowanie produkcji komórek słuchowych. Niedługo po urodzeniu ich aktywność jednak znacznie spada, przez co organizm niejako „zapomina” jak komórki te się tworzy.

A wiedząc jak mechanizm ten działa, z pomocą modyfikacji genetycznej będzie można w przyszłości – zdaniem autorów tego odkrycia – skłaniać dorosły organizm do produkcji nowych komórek słuchowych, a zatem przywracać słuch wszystkim, którzy go utracili właśnie z powodu utraty lub uszkodzenia owych komórek.

Źródło: Rockefeller University

Advertisements

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s