Boli cię dłoń, skrzyżuj ramiona

Giandomenico Iannetti z University College London (będącego częścią Uniwersytetu Londyńskiego) wraz ze swoimi współpracownikami przeprowadzili ciekawy eksperyment, który dowiódł tego, że jeśli odczuwamy ból w dłoni (lub w przedramieniu) możemy skrzyżować ramiona, aby sobie ulżyć.

Eksperyment polegał na tym, że 20 ochotników otrzymywało po kolei dość silne laserowe impulsy (każdy trwający od 8 do 12 sekund) na dobrze unerwioną, wewnętrzną część dłoni. Przez jedną połowę eksperymentu badani musieli trzymać obie dłonie na blacie stołu, natomiast w drugiej – musieli skrzyżować uprzednio ręce na wysokości przedramion.

Następnie musieli oni ocenić otrzymywany ból w skali od 0 do 100. Co ciekawe – okazało się, że podczas gdy ich ręce były skrzyżowane – ból odczuwany przez badanych był dużo niższy. Iannetti uważa, że utrzymywanie kończyn w dziwnej pozycji w przestrzeni jest w stanie zaburzyć wiadomość przesyłaną do mózgu – wszystko przez to, że nasz umysł zaczyna mylić wewnętrzne ramy odniesienia, z zewnętrznymi – odczuwanymi przez ciało.

Podobne wyniki dawały już wcześniej eksperymenty prowadzone przy wykorzystaniu luster podczas leczenia bólu kończyn fantomowych:

Obecnie Iannetti ma zamiar wykorzystać zdobytą wiedzę w testach klinicznych przeprowadzonych na pacjentach cierpiących z powodu chronicznego bólu.

 

Advertisements

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s