Można zachorować z niedożywienia

To mit, że starsi ludzie powinni unikać jajek czy soli. Powinni jeść jajka, bo potrzebują dużo białka. I solić, bo wtedy jedzenie lepiej smakuje, a na starość trzeba dbać o zachowanie apetytu.

Helena Rymar ma prawie 98 lat. Po śląsku wykłada, jaki ma cel: -” Jo jest kalyka pierwszej klasy, ale mom hantle i ćwicza. Musza trenować z ciężarami, żeby nie być ciężarem dla innych”.

Zachorowała w zeszłym roku. Nie mogła jeść, nie mogła spać, tak bardzo bolała ją noga. Przyczyną bólu była miażdżyca – tętnica w nodze stała się niedrożna. Jeśli już pani Helena coś jadła, to tylko kawałek chleba, który popijała herbatą.

W listopadzie lekarze amputowali jej nogę powyżej kolana. W domu poruszała się na wózku. Ból minął, ale dalej mało jadła. Od operacji straciła ponad 20 kg. Teraz dochodzi do siebie w Szpitalu Geriatrycznym w Katowicach. – „Dają zjeść jak w dobrej restauracji. Bardzo mi smakuje. Jem, bo muszę mieć siły, żeby kule utrzymać, a potem z protezą nauczyć się chodzić. Jak patrzysz do przodu, to dojdziesz do celu!”

Advertisements

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s