Jak sprawdzić , czy preparat wapniowy jest łatwo przyswajalny ?

mleko2Witaj,

Wbrew sloganom reklamowym nie wszystkie preparaty wapniowe są równie skuteczne. Chodzi przede wszystkim o przyswajalność zawartego w nich wapnia, która zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju związku zawartego w preparacie, od tego czy zażywasz go podczas posiłku, oraz od faktycznej dawki wapnia.

Jak wynika z badań, przyswajalność wapnia i jego wpływ na kształtowanie nowych kości zależą nie tylko od postaci chemicznej- równie istotna jest pora zażywania preparatu  oraz twój sposób odżywiania.

Na przyklad jeśli jesteś  41-letnią kobietą w okresie przedmenopauzalnym i potrzebujesz co najmniej 1200 mg wapnia dziennie, ale zażywasz tabletki tylko raz dziennie przy śniadaniu, to twój  wchłonie wapń jedynie częściowo.

Czy wiesz, że z tabletki, która zawiera 500 mg węglanu wapnia, ustrój przyswoi zaledwie 200 mg?. Jesli więc zażywasz co rano dwie pastylki na nadkwasotę z zawartością węglanu wapnia w dawce która teoretycznie pokrywa twoje dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek, musisz zmienić nawyki.

Żeby dostarczyć ustrojowi niezbędnych 1200 mg wapnia musisz codziennie łykać 5 pastylek na nadkwasotę. Kolejna wskazówka węglan wapnia trzeba zażywać podczas posiłku, w przeciwnym razie organizm go nie przyswoi. Kawa z dodatkiem 2 pastylek na nadkwasotę nie uchroni cię przed poważnym ubytkiem masy kostnej.

Bądz wybredną klientką.

Reklamy w prasie i w telewizji często wprowadzają klientów w błąd, zapewniając o wyższości danego produktu nad pozostałymi. W preparatach wapniowych znajduje się węglan, cytrynian lub fosforan wapnia..Różne są nie tylko składniki, ale i ceny preparatów.Preparat nieznanej firmy może okazać się równie skuteczny, jak drogi produkt markowy z zawartością identycznego składnika.

Z wielu badań wynika, że cytrynian wapnia jest łatwiej rozpuszczalny niż węglan i fosforan wapnia. Zdaniem uczonych, wapń w tej postaci jest o 60% bardziej biodostępny, co oznacza ,że ustrój może wykorzystać go więcej i z lepszym pozytkiem dla siebie. Węglan wapnia i fosforan wapnia- w przeciwieństwie do cytrynianu wapnia – trzeba zażywać podczas posiłków.Wapń w postaci cytrynianu nie powoduje wzdęć ani zaparć. Jest droższy od innych preparatów.

Mimo że większość dietetyków zaleca uzupełnianie dziennej dawki wapnia z produktów żywnościowych- na przykład nabiału, sardynek i warzyw- niektóre badania wskazują, że wapń zawarty w preparatach z zawartością cytrynianu jest co najmniej równie  łatwo  przyswajalny, jak wapń pochodzący z mleka. Uczestnikom badań podawano tabletki po 400 mg wapnia / równowartość dwóch 500- miligramowych pastylek z węglanem wapnia lub 4- szklanek mleka/ 3 razy dziennie – do śniadania, obiadu i kolacji- czyli ogółem 1200 mg dziennie.

Osiem sposobów na najlepsze wykorzystanie preparatu wapniowego

1. Zamiast  zażywać  całą dawkę dzienną od razuu, podziel ja na 3 części i przyjmuj z posiłkami. Im większa dawka, tym mniejsza przyswajalność zawartego w niej wapnia.

2. Kup preparat wapniowy do żucia lub w płynie. Zdąży ulec rozkładowi, zanim trafi do żołądka, dzięki czemu wapń zostanie lepiej przyswojony przez organizm.

3. Większość preparatów wapniowych należy przyjmować podczas jedzenia. Cytrynian wapnia można zażywać o dowolnej porze.

4. Węglan wapnia jest najtańszy. Dostarcza ustrojowi najwięcej czystego wapnia w stosunku do masy ciała. Rozpuszcza się w sokach żołądkowych, trzeba go więc zażywać pod koniec posiłku. Najbardziej rozpowszechnione i niedrogie preparaty z zawartością węglanu wapnia to leki na nadkwasotę.

5. Asortyment preparatów wapniowych jest bardzo bogaty. Bądz wybredna /wybredny / i kupuj produkty uznanych firm. Wybieraj markowe preparaty o dowiedzionej skuteczności .Szukaj na etykietce oznaczeń ” oczyszczone ”

6.Unikaj preparatów wapniowych z nierafinowanych muszli, ostryg , mączki kostnej i okrzemków. Zawierają  zbyt dużo ołowiu

7. Preparaty wapniowe wchodzą czasem w interakcje z innymi lekami lub dodatkami żywieniowymi. Wapń zmniejsza na przykład przyswajalność żelaza, nie wolno więc zażywać równocześnie preparatów wapniowych i żelazowych. Nie lącz preparatów wapnia z lekarstwami, które trzeba zażywać na pusty żołądek. Porozmawiaj z  farmaceutą na temat ewentualnych interakcji z przyjmowanymi lekami i dodatkami uzupełniającymi dietę.

8. Upewnij się, czy preparat wapniowy jest łatwo przyswajalny. Żeby to sprawdzić umieść tabletkę na pół godziny w 1oo mililitrach ciepłej wody lub białego octu; od czasu do czasu wstrząśnij naczyniem. Jeśli tabletka się nie rozpuści, nie ma co liczyć, że rozpuści się w żołądku.

Pozdrawiam, Marysia

Reklamy

3 thoughts on “Jak sprawdzić , czy preparat wapniowy jest łatwo przyswajalny ?

  1. Witam….. niestety nic nie pisze ze wapń przyswajalny jest tylko wraz z wit K2 . W przeciwnym razie nie jest budulcem kosci czy zebow a zatyka tylko zyly…..wapń jest niestey szkodliwy w takich ilosciach tu podanych. Pozdrawiam Dorota

    • Głupoty piszesz Dorota, bo witaminę K produkuję flora bakteryjna u zdrowego człowieka, więc jeśli nie mamy jakichś zaburzeń to nie trzeba bezwzględnie przyjmować K2.

  2. Pingback: Cała prawda o suplementach diety | Jaskiniowa Kuchnia

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s